Foundation awards record number of scholarships in 2017

Spring 2017 Scholarships – highest number in foundation history!

Healthcare scholarship

The Scholarship Committee awarded 72 scholarships for spring quarter for a total of $43,200. That is the highest number of scholarships awarded for a single quarter in foundation history. This brings the total number of scholarships for the 2016-17 academic year to 198 – double the number from last year. The foundation has now awarded $117,600 in scholarships for 2016-2017 which is double the amount from last year!

We are grateful for a banner academic year at the foundation and could not have expanded student support without the generous gifts of our faithful donors.

List of Spring 2017 Scholarship Recipients

Board Emeriti Scholarship

Anthony Johnson, Auburn – Computer Science

Boeing Company Scholarship

Ben Farley, Seattle – Applications Development
Neang Nep, Burien – Computer Network Technology
Phuong Nguyen, SeaTac – Accounting Specialist
Joseph Spieldenner, Normany Park – Associate of Business
Polina Vargot, Renton – Computer Science
Justin Whitaker, Seattle – Computer Network Technology

Brent and Wayne Stearns Memorial Scholarship

Andrew Ory, Tacoma - Automotive Technology/ITEC
Dinesh Rasaily, Kent – Automotive Technology

Culinary Arts Scholarship

Jorge Delgado, SeaTac – Culinary Arts
Alyssia Gilland, Auburn – Professional Baking

Early Childhood Careers Scholarship

Doris Fuentes, Renton

Future District 751 Machinists & Aerospace Workers Scholarship

Vinh Huynh, Renton – Precision Machining Technologies
Luat Nguyen, Kent - Precision Machining Technologies

J.B. Cugini Memorial Scholarship

Darr'a Bell, Tukwila – Accounting Specialist

Leona Hickman Education Trust Scholarship

Charles Lee, Renton – Computer Science
Roxanne Stansberry, Shoreline – Land Surveying Technician

King Parker Scholarship

Mohammad Ali, Kirkland – Refrigeration Technology
Nghia Pham, Kent – Major Appliance & Refrigeration Technology

Model A Ford Club of America, Evergreen Chapter Scholarship

Johnson Chhun, Bonney Lake - Autobody Repair & Refinishing

O.J. Harper Memorial Scholarship

Man Nguyen, Renton – Precision Machining Technologies

Pacific Northwest Aerospace Alliance Scholarship

Cuong Pham, Seattle - Precision Machining Technologies
Jason Semenyuk, Renton – Aerospace Manufacturing & Tooling

Robert and Juanita Watt Scholarship

An Le, Tukwila - Precision Machining Technologies

Robert C. Roberts Scholarship

Claudia Cedillo, Kent – Surgical Technologist

Ronald B. Fahey Memorial Scholarship

Robert Ausler, Federal Way - Automotive Technology/ITEC
Latoya Forks, Federal Way - Automotive Maintenance & Light Repair

Rottler Manufacturing Scholarship

Andrew Akers, Kent - Precision Machining Technologies
Phai Dao, Kent - Precision Machining Technologies
Julio Eguiza, Kent - Precision Machining Technologies
Nhan Huynh, Renton - Precision Machining Technologies
Mark Molnar, Bellevue – Basic Machining

RTC Board of Trustees Scholarship

Christian Ramos-Pena, North Bend – Welding

RTC Foundation Scholarship

Hussein Al Kinani, Kent - Industrial Engineering
Elmar Aliev, Kirkland - Massage Therapy Practitioner
Natalia Arion, Renton - Accounting Specialist
Daisy Baez, Renton - Legal Assistant
Corey Barrett, Renton - Welding
Norris Cadge, Kent - Culinary Arts
Colt Carroll, Auburn - Culinary Arts
Hong Chen, Renton - Ophthalmic Assistant
Pablo D'amico, Mercer Island - Accounting Paraprofessional
Judy Davis, Renton - Ophthalmic Assistant
Mason Dunphy, Normandy Park - Medical Coding Specialist
Veronica Eni, Federal Way - Pharmacy Technician
Sabrina Gatliff, Seattle - Pre-Nursing Transfer
Marina Gutan, Renton - Registered Nurse
Heather Gutierrez, Renton - Associate of Pre-Nursing
Wyatt Humphreys, Renton - Computer Network Technology
Kawalpreet Kaur, Federal Way - Computer Network Technology
Brittney Kelly-Stowe, Tacoma - Registered Nurse
Scott Matsuda, Renton - Computer Science
Phyliss Felicia N. Minor, Kent - Medical Coding Specialist
Christine Neuner, Renton - Engineering Design Technology
Rin Nguyen, Renton - Computer Science
Uyen Nguyen, Renton - Accounting Specialist
Maxim Pulmanouski, Seattle - Commercial Building Engineering
Barry Sheppard, Kent - Band Instrument Repair Technology
Neera Silwal, Tukwila - Registered Nurse
Anna White, Renton - Associate of Business
Nathan Wick, Renton - Computer Network Technology
Yuliya Zavgorodniy, Renton - Medical Coding Specialist

Steve Hanson Student Leadership Scholarship

Jack Talbert, Renton – Computer Science
Catherine Trejo, Renton – Legal Assistant
Aleksandr Vargot, Renton – Computer Science
Vlad Volodkov, Pacific – Computer Science

Unico Properties Scholarship

Quan Bui, Seattle – Commercial Building Engineering
Loc Nguyen, Seattle – Industrial Engineering
Christian Taylor, Renton – Commercial Building Engineering

Vern Gambriell Scholarship

David Cleaves, Renton – Construction Management
Shima Zabetian, Seattle – Construction Management